(LYON)
I fire år har den franske virksomhed Hyliko arbejdet med at udbrede brint til den tunge transport. I 2021 viste man den første ombyggede lastbil på Solutrans-messen i Lyon.
Hjertet af teknikken – brændselscellerne – kommer fra Toyota og er kendt fra personbiler Mirai.
Nyt liv
Hyliko har arbejdet med nye brintlastbiler fra Hyundai og eftermonterer teknikken på oftest ældre omkring fem år gamle lastbiler på basis af Renaults T-serie. På den måde giver man lastbilerne et nyt liv.
Man tilbyder renovering af lastbilerne – inklusive lakering af førerhuset og renovering af selve kabinen.
Dertil udskiftning af elsystemer og trykluftsystemer – samt kontrol af bremser, affjedring og lignende.
El til kortere ture
Hyliko har intet imod ellastbiler, men det mener man er bedst inden for distribution eller regionalkørsel.
Til længere transporter og eksportkørsel tror man at brint er den bedste løsning.
Siden 2021 har man arbejdet på at udvikle konceptet – og den første kundeklare demomodel viste man frem i hovedkontoret i franske Vilabé så sent som sidste efterår.
Anden generation
I januar i år udstillede man på brintmessen Hyvolution i Paris – og i juli i Lyon-forstaden St. Priest – også kendt som hovedsæde for Renault Trucks.
Og på årets Solutrans-messe viste Hyliko så anden generation af deres ombyggede Renault T lastbil.
Samtidig kunne man præsentere en række nye kunder.
Gennemtestet
Køretøjet er blevet testet – bl.a. på en tur fra Paris til Orleans og retur – på en enkelt opfyldning. Det understreges, at der er brint-fyldestationer overalt i Frankrig (modsat i Danmark.)
Mens første generation af britlastbiler blev udrullet i 2024, udvider Hyliko som nævnt sit sortiment med en anden generation af tunge lastbiler – planlagt til kommerciel udrulning i begyndelsen af 2026.
Denne nye serie er designet både til eksportkørsel og til entreprenør-virksomheder med jordflytning og byggeri.
300.000 kilometer
“Designet og samlet i Frankrig” bygger køretøjet på teknologisk ekspertise udviklet og certificeret af Hyliko, virksomheden bag de første tunge hydrogenlastbiler, der i 2024 kom i kommerciel drift i Frankrig.
Efter at have taget sin første generation af køretøjer i brug i 2024, har Hyliko udnyttet erfaringen fra over 300.000 km kommerciel drift til at udvikle sin anden generation på et Renault Trucks chassis.
Mere effektiv brændselscelle
Denne nye generation integrerer en alt-i-én motor–drivline, to 90 kWh NMC-batteripakker, en mere effektiv Toyota V2.5 brændselscelle og et optimeret kølesystem – som samlet giver forbedret ydeevne.
Sammenlignet med første generation har de nye, lettere modeller en egenvægt på ni tons og en øget nyttelast på fire tons.
Akselafstanden er blevet forlænget til 3.900 mm (mod 3.800 mm), mens brintforbruget er forbedret til 7 kg H2/100 km, hvilket svarer til en reduktion på cirka 20 pct.
Entreprenørmodel
Med lanceringen af sine anden generation af trækkere udvider Hyliko også sit tilbud ved at introducere en “entreprenør-udgave”, der er designet til intensiv brug og vanskelige adgangsforhold i offentlige anlæg og byggemiljøer.
Bygget på en optimeret køretøjsarkitektur opfylder denne model robustheds- og alsidighedskravene, der er specifikke for disse anvendelser – med et forstærket og stivere chassis, hævede affjedring og en kraftigere kofanger.
Fronten og det forstærkede stålgitter om lygterne giver ekstra beskyttelse mod stød. Lastbilen er også udstyret med bredere dæk og et hydraulisk system, der kan betjene en tiptrailer.
Hele spektret
Med denne anden generation brintlastbiler etablerer Hyliko sig inden for et udvidet produktsortiment, der allerede inkluderer en 4×2 trækker og 6×2- og 6×4 lastbilchassiser.
Det gør det muligt for virksomheden at håndtere hele spektret af transportopgaver inden for vejtransport og logistik, jordflytning og offentlige arbejder samt temperaturkontrolleret transport.
Samarbejdspartnere
Hyliko Hy T44 Gen. 2 lastbilerne ombygges på et anlæg i Saint-Priest og integrerer en række avancerede teknologier – udviklet af et lokalt økosystem af flere partnere.
Drivlinjen leveres af Dana Eaton, batteripakkerne af Wattalps, brinttankene af OPmobility, kølesystemet af Hydac og som nævnt brændselscellerne af Toyota Motor Europe. Desuden er der mulighed for Allison automatgear.
I drift i 2026
Hy T44 2. udgave, som i øjeblikket gennemgår homologering, forventes at komme i drift i begyndelsen af 2026, med de første registreringer er planlagt allerede i januar.
Hyliko har sat et ambitiøst mål om at få 100 køretøjer på vejene inden udgangen af 2027.
Hylikos anden generation Hy T44 2. udgave lastbiler markerer indsættelsen af en ny lastbil med forlænget rækkevidde og kompatibilitet med standard ISO-sættevogne (13,60 m).
600 km rækkevidde
Hy T44 ”2. edition”-lastbiler tilbyder op til 600 km rækkevidde ved 35 tons (500 km ved fuld 44-tons last).
Lastbilernes akselafstand på 3.900 mm muliggør kobling af standardstørrelse semitrailere, hvilket muliggør brug for logistikselskaber.
Her og nu løsning
Takket være deres øgede rækkevidde, ydeevne og robusthed dækker køretøjerne flere muligheder for anvendelse end batterielektriske lastbiler.
“De tilbyder en her-og-nu løsning – samt et langsigtet nul-emissions alternativ for transport- og logistikvirksomheder,” sagde Ovarith Troeung, administrerende direktør for Hyliko på Solutransmessen.
–
Om Hyliko:
Hyliko er den første nøglefærdige løsning til at øge dekarboniseringen af vejtransport ved brug af brint.
Virksomhedens tilbud omfatter brintlastbiler (nye eller eftermonterede), vedligeholdelse og et netværk af grønne og “lav-CO2”-brint fyldestationer.
Med en pay-per-use-model, skræddersyet støtte og overvågning af CO2-aftryk muliggør Hyliko hurtig, konkret, målbar og bæredygtig implementering af emissionsfri tung mobilitet.



