Mens personbiler i dag kommer til Danmark fra det meste af verden i en strid strøm, er der indtil nu kun få varebiler på det danske marked, der produceres oversøisk.
Men det er ved at vende nu – for hvor vi indtil nu kun har set et par asiatiske varebilmærker i form af Maxus og BYD, så er flere og flere asiatiske varebiler nu på vej.
I forbindelse med valget af Van of the Year 2026 – årets varebil i Europa – er to af favoritterne fra henholdsvis Kina og Korea.
Farizon og Kia
Det handler om Farizon SV og Kia PV5 – begge fuldt elektriske køretøjer.
Farizon SV produceres i Kina af den kendte Geely koncern, der også står bag bilmodeller som Volvo og Polestar. Farizon SV er designet til bæredygtig levering i byerne.
Farizon er et helt nyt bilmærke i Danmark, som importeres af Andersen Motors i Køge – kendt for import af personbilerne Aiways og Suzuki.
Kia er veletableret
Kia PV5 produceres i Korea af Kia på en helt ny fabrik af den store Hyundai-Kia koncern. PV5 er et modulopbygget, elektrisk køretøj designet fra bunden til last-mile-opgaver og distribution.
Kia har været i Danmark i en hel del år – og er kendt for sine populære personbiler. Kia Danmark har til huse i Fredericia og en del af Nellemann-koncernen .
Senest blev den elektriske EV3 hædret med titlen Årets Bil i Danmark 2025.
Pregio og K2700
Kia har ikke solgt varebiler i Europa i tæt på 20 år – dengang med dieselmodeller Pregio og K2700.
Pregio sælges faktisk fortsat i Korea og i flere andre lande udenfor Europa.
PV5 er ren elektrisk.Farizon og Kia møder i årets titelkamp med etablerede varebiler, som alle bygges på vores breddegrader.
De kendte varebilsmærker
Det handler om mærker som Ford, Volkswagen og MAN.
Ford stiller med tre varebiler – den helt nye og kompakte Transit Courier, som fås i både el- og dieseludgave – dernæst Transit Connect PHEV med plug-in-hybrid teknik – samt den store elektriske 2 tons Transit med lang rækkevidde på op mod cirka 400 km. rækkevidde.
Courier bygges på Fords fabrik i Rumænien og Connect bygges i Polen – i samarbejde med Volkswagen. Connect er søstermodel til Volkswagen Caddy. Den 2-tons Transit bygges i Tyrkiet.
Tyrkiet og Polen
Volkswagen stiller med deres nye Transporter i el- og dieseludgave. Bilen er søstermodel til Ford Transit Custom – og bygges på samme fabrik i Tyrkiet.
Transit Custom vandt Van of the Year prisen for 2024 – men Volkswagen Transporter er kommet noget senere på markedet, og er derfor først med i kåringen i år.
Transporter har helt sit eget frontdesign og en række andre specialiteter.
Digitalisering
Endelig har vi i dysten også opdaterede udgaver af søstermodellerne MAN TGE og Volkswagen Crafter – bygget i Polen – med dieselteknik.
El-udgaver ventes først præsenteret om et par år.
Der er her helt nyt interiør med digital instrumentering, elektrisk p-bremse og nøglefri start. Frontdesignet er også fornyet.
For 34. gang
Kåringen finder sted for 34. gang – siden Volkswagen Transporter vandt den første pris i 1992.
Van of the Year juryen – med et medlem fra næsten hver af de europæiske lande – skal så stemme om deres favoritter blandt de nominerede modeller – hvor Crafter og MAN TGE stiller op sammen.
Alle ansøgere opfylder de tekniske og strategiske kriterier, der kræves af IVOTY-juryen, nemlig effektivitet, sikkerhed, bæredygtighed og bidrag til fremskridt blandt varebiler.
I forandring
Varebilsbranchen er en branche i forandring.
“Vi befinder os i et fascinerende øjeblik – med nye spillere, nye ideer, nye løsninger – og alt sammen emissionsfrit,” siger irske Jarlath Sweeney, der er formand for juryen.
Solutrans-transportmessen
Alle kandidater opfylder kravene for at kvalificere sig til prisen, som omfatter masseproduktion inden udgangen af det år, hvor prisen uddeles, relevant teknologisk innovation – samt positiv indvirkning på den lette transports effektivitet og bæredygtighed.
Vinderen offentliggøres på den store franske Solutrans transportmesse i Lyon onsdag den 19. november.
Samtidig overrækkes prisen ”International Pick-up Award 2026.”



