Toyota Motor Europe udvider nu sit forsøg med brint-drevne lastbiler – i samarbejde med den internationale industri- og produktionsvirksomhed, VDL Groep fra Eindhoven i Holland.

Der er tale om teknik, som er kendt fra personbilen Mirai, som Toyota har markedsført i flere generationer. LDV bygger så brintsystemerne ind i en hollandsk bygget DAF lastbil.

For knap to år siden introducerede parterne den første brintlastbil, der er blevet brugt som kørende testplatform.

Flere samarbejdspartnere

Nu er Toyota så klar til at introducere yderligere fire nye brintlastbiler, der skal køre på koncernens logistikruter mellem Diest i Belgien, Lille i Frankrig, Køln i Tyskland og Rotterdam og Weesp i Holland.

Introduktionen af de fire brintlastbiler foregår i tæt samspil med logistikselskaberne Vos Transport Group, CEVA Logistics, Groupe CAT og Yusen Logistics – og skal sikre, at distributionen sker uden udledning af emissioner fra udstødningen.

Toyota vil løbende evaluere brintlastbilernes præstationer i den daglige drift, hvor de skal transportere over en halv million reservedele og tilbehørsdele for Toyota Parts Centre Europe.

400 km rækkevidde

En 40-tons brintdrevet lastbil leverer tilsvarende ydelse som en traditionel dieseldrevet lastbil på lignende ruter – men uden nogen som helst udledning af emissioner fra udstødningsrøret.

Brintlastbilerne drives af en elmotor, der under kørslen får strøm genereret af brinten fra brinttankene i kombination med ilt fra atmosfæren.

En enkelt optankning giver op til 400 km rækkevidde under virkelige kørselsforhold.

Bedre komfort

Derudover reducerer den vibrationsfrie og støjsvage elmotor eventuelle gener for omgivelserne, når lastbilen kører forbi, ligesom chaufførerne oplever en markant øget komfort bag rattet.

“Det her initiativ understøtter Toyotas mål om at skabe en CO2-neutral logistik inden 2040, men det har også til formål at bidrage til at fremme brintøkonomien,” siger Thiebault Paquet, vicedirektør for Toyotas forsknings- og udviklingsafdeling i Europa.

Han peger på, at brintlastbiler kan øge efterspørgslen efter brint, hvilket er en af de vigtigste bidragsydere sammen med implementeringen af EU’s forordning om alternative brændstoffer (AFIR).

Værdifuld erfaring

Paquet ser frem til sammen med logikstikpartnerne at hente værdifuld erfaring fra den daglige drift af Toyotas første brintdrevne flåde af tunge køretøjer og løbende at forbedre både køretøjer og driftsprocesser.

Brint har stået lidt i stampe i Europa i transportbranchen – på grund af manglende fyldestationer – men drivmidlet er en del af EU’s planer for grøn transport i fremtidens Europa.

Herhjemme er der p.t. ingen steder, man kan ”tanke” brint.

Især lastbiler

Det er især i lastbilbranchen, at der forskes i brintteknologi – og bl.a. Daimler og Volvo Trucks har et samarbejde kørende.

VOTY.dk har tidligere prøvet MAN’s nyeste lastbiler med brintteknologi – her dog i forbindelse med en forbrændingsmotor (ICE). MAN Trucks er en del af Volkswagen Group, hvor også vi finder Scania Lastbiler.

Samme princip arbejder DAF Trucks også selv med – i samarbejde med deres amerikanske moderselskab Paccar.

Langvarigt testforløb

Meget langt fremme med brintteknologi er den koreanske Hyundai koncern – både i forbindelse med personbiler som Nexo (som netop er lanceret i en ny udgave) og lastbiler, som har haft langvarige testforløb i Europa.

Vi kan også nævne italienske Iveco og tyrkisk/amerikanske Ford Trucks – to koncerner, der har indledt samarbejde på flere platforme. Bl.a. om udvikling om et fælles lastbilførerhus.

Copyright © 2019 Varebilogtransport.dk