Mercedes-Benz har netop løftet sløret for den nye luksus VLE minibus-model – som bliver den første bil på fabrikkens nye elektriske EA-arkitektur.

Herhjemme vil det ifølge den danske importør være denne udgave, der er i fokus, men i andre landre lande tilbydes VLE også med brændstofmotorer, hvor platformen så kaldes CA-arkitektur (combustion.)

En topudstyret Maybach forventes også tilbudt i enkelte lande – så som Kina.

Senere vil man på samme arkitekturer også præsentere en helt ny udgave af Mercedes-Benz Vito og den større Sprinter.

Vito på IAA messen 

Vito får formentlig præmiere på IAA transportmessen i efteråret – men dansk lancering i 2027, mens Sprinter nok først er klar til præsentation i 2027 og salgsstart måske først i 2028.

Mercedes-Benz har valgt at differentiere varebil- og minibus modeller i langt større grad end de nuværende udgaver – V-klasse og Vito.

Fornem gæst

Den nye VLE havde premiere i Stuttgart forleden – hvor bl.a. den tidligere koncernchef Dieter Zetsche var æresgæst.

Bilen får plads til op til syv personer og kombinerer – som det hedder fra fabrikken – den ypperste Mercedes-komfort med alsidigheden fra de største familiebiler.

”Den nye VLE markerer næste milepæl i vores 140 år lange historie. Bilen redefinerer, hvordan vi betragter rummelighed, komfort og fleksibilitet,” siger koncernchef hos Mercedes-Benz, Ola Källenius.

700 km rækkevidde

Den første variant, som lanceres, bliver VLE 300 electric, der har et batteri på 115 kWh. Det leverer en effekt på 203 kW svarende til 276 hk, og tilsammen giver det en rækkevidde på mere end 700 km (WLTP).

Takket være 800-Voltarkitekturen kan VLE hurtiglades med op til 300 kW, hvilket gør det muligt at oplade batteriet svarende til 355 km på bare 15 minutter.

Senere lanceres også VLE 400 4MATIC electric med firehjulstræk og en separat motor på bagakslen.

2,5 tons trailervægt

Den samlede effekt lyder her på 300 kW svarende til 408 hk. VLE 300 electric kan tage hele 1.750 kg på krogen, mens tallet er 2.500 kg for VLE 400 4MATIC electric.

Luftaffjedringen AIRMATIC kan hæve eller sænke bilen med op til 40 mm. Til forskel fra andre lignende systemer justeres luftaffjedringen ikke kun ud fra hastigheden, men også på baggrund af data fra Google Maps.

Det betyder, at bilen ikke automatisk bare hæves, hvis man sidder i kø på en motorvej.

Styring på bagakslen

Den aktive styring på bagakslen på op til syv grader giver bilen en vendediameter på 10,9 meter, som minder om det, der er i mindre personbiler.

Bilen kommer desuden med fuldt elektriske skydedøre i begge sider.

Alsidig kabine

En af grundtankerne for VLE er alsidigheden og fleksibiliteten. Derfor kan bilen også leveres med alt fra fem til syv siddepladser, og senere bliver bilen også tilgængelig med otte siddepladser.

For de to bagerste sæderækker kan kunder vælge mellem fem forskellige typer af sæder.

De mest eksklusive af slagsen er det såkaldte ”Grand Comfort seat”, som mest af alt leder tankerne hen på en el-justerbar lænestol med støtte til både arme og ben, indbygget bord og massage.

Fleksible sæder

Med det særskilte system – Remote Variable Rear Space – kan man automatisk flytte sæderne til forskellige positioner alt afhængigt af gøremål.

Således kan sæderne placeres med henblik på maksimalt bagageplads eller mere benplads til passagererne.

Kunstig intelligens

VLE lanceres også med seneste version af Mercedes-Benz’ nye operativsystem, MB.OS.

Systemet styrer alt fra infotainment til assistentsystemer og muliggør også trådløse opdateringer af bilens funktioner.

Systemet benytter kunstig intelligens, så man kan have selv komplekse samtaler i naturligt sprog med bilen om, hvad den skal gøre.

Super-skærm

Foran føreren sidder MBUX Superscreen, som er tre kombinerede skærme, der fremstår samlet bag ét stykke glas, der strækker sig i hele bilens bredde.

For passagererne bagi er der også mulighed for at få sig en helt unik oplevelse. En 8K-skærm på 31 tommer kan nemlig integreres i taget over førersæderne.

Med en stemmekommando kan skærmen automatisk foldes ned samtidig med, at kabinen dæmper lyset for at forstærke oplevelsen. Enten for at lade sig underholde af film eller holde videomøder.

Lys til alle

En anden karakteristik design-feature i kabinen er det store panoramatag, som strækker sig fra B-stolpen og lukker lys ind på alle tre sæderækker.

”VLE kombinerer fleksibiliteten i de største familiebiler og komforten fra limousinerne. Den passer lige så godt til den aktive familie, som elsker køreferierne, som den brillierer som eksklusiv shuttle for hoteller,” siger Benedikt Conzelmann, salgschef hos Mercedes-Benz Vans i Danmark.

VLE kommer til salg herhjemme i løbet af foråret. Danske priser kendes ifølge importøren endnu ikke.

Copyright © 2019 Varebilogtransport.dk