Den danske Isuzu-importør har netop lanceret en forbedret udgave af deres D-Max pick-up. Designet er nyt, der er nye sikkerhedsfunktioner og opdateret teknologi.
”Vi havde udsolgt af den tidligere model ved årsskiftet, og har allerede begyndt salget af den nye, opdaterede model. De første biler er allerede kundesolgt,” siger Lene Mejdal Iversen, PR-koordinator i Nellemann Group.
Barsk ydre
Designmæssigt har bilen fået en barskere grill, spoiler bag og LED forlygter for og bag – samt nye alufælge med en mat finish.
I kabinen finder man et nyt infotainmentsystem med en ny touchscreen og digitalt instrumentpanel. Vi skal også nævne ny udformning af sæderne, USB-stik i C udgave og trådløs Android Auto og Apple Car Play.
Bedre i terræn
Rough Terrain Mode er desuden en ny køre-mode, som forbedrer ydeevnen i terrænet.
Den justerer motorrespons, udvekslingsforhold og firehjulstræk for at give optimalt greb og stabilitet ved kørsel på glat og fedtet underlag for at reducere risikoen for hjulspin.
Intelligent ACC
Et nyt kamerasystem udvider udsynet til 120 grader og kan registrere fodgængere, cyklister – og andre køretøjer – i en afstand på op til 150 meter.
Sikkerhedsmæssigt har bilen en ny intelligent Adaptive Cruise Control – som bruger skiltegenkendelse til automatisk at indstille bilens hastighed i henhold til den aktuelle hastighedsgrænse.
Nævnes skal også advarsel for tværgående trafik, når man bakker samt et nyt digitalt kamera.
Snart klar med eludgave
Isuzu introducerede deres D-Max i 2002 og i første facelift kom i 2011. Tredje generation blev lanceret i 2019 med et facelift året efter.
Isuzu har endda allerede præsenteret en elektrisk D-Max EV, så forhåbentlig kommer der også en elektrisk variant af pickuppen.
Opdateret motor
Teknisk er 1,9 liters maskinen bibeholdt, men opdateret til at opfylde nyeste Euro 6E norm – og alle udgaver har nu automatgear.
Sikkerhedsmæssigt opfyldes også EU General Safety Regulation II (GSRII) krav fra juli i fjor – som bl.a. omfatter AEBS nødbremse, Lane Keeping Assist system, træthedsadvarsel og Rear Trafic Alert system.